Witam na stronie Biblioteki Publicznej w Grabowcu.
Czekają tu na Was Drodzy Czytelnicy ciekawe nowości wydawnicze, czasopisma oraz konkursy i spotkania czytelnicze.

Można również skorzystać z darmowego Internetu, skanera oraz usługi drukowania, ksero i faksu.
Zapraszam do odwiedzenia.

INFORMACJA:

poniedziałek, 21 grudnia 2009

BOŻE NARODZENIE


Boże Narodzenie Chrześcijańskie święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa z Nazaretu obchodzone 25 grudnia.
Historia i Geneza
Pierwsze informacja o święcie Bożego Narodzenia obchodzonego 25 grudnia pochodzi z roku 356 n.e. Wcześniej prawdopodobnie dzień narodzin Jezusa obchodzono 6 stycznia. 25 grudnia ustanowiono dniem świątecznym jako przeciwwagę do pogańskiego święta słońca. Podobnie jak dzień, nieznany jest dokładny rok narodzin Jezusa, wiadomo już prawie na pewno, że rok 0 (zero) nie jest rokiem narodzin Chrystusa. Wiadomo, że wzmiankowany w Nowym Testamencie, król Herod zmarł w 4 roku p.n.e. toteż niektórzy badacze skłaniają się do przyjęcia tego roku jako roku narodzin Jezusa, inni natomiast podejrzewają, że 'gwiazda betlejemska' towarzysząca narodzinom była kometą Haleya widoczną w 12 roku p.n.e lub kometą opisaną także przez chińskich kronikarzy w 5 roku p.n.e.W średniowieczu święto Bożego Narodzenia było świętem wesołym i obchodzonym niezwykle hucznie, dopiero w XVII wieku zaczęła się kształtować tradycja jaką znamy do dziś, a więc święta radosnego ale też pełnego zadumy nad życiem, śmiercią i zbawieniem.
Tradycje i zwyczaje
Do głównych tradycji Bożego Narodzenia ,zwanego także od 'Gwiazdy Betlejemskiej' Gwiazdką, należy biesiadowanie i spotykanie się z rodziną i krewnymi, obdarowywanie się prezentami, choinka, śpiewanie kolęd, opłatek, życzenia, kolędnicy, szopka. W niektórych kościołach (także polskim) większą wagę przywiązuje się do dnia poprzedniego - Wigilia Świąt Bożego Narodzenia.
Kolędy Bożonarodzeniowe
Zwyczaj kolędowania wywodzi się jeszcze z czasów rzymskich, kiedy to na początku roku sąsiedzi i krewni odwiedzali się wzajemnie, obdarowywali się prezentami i śpiewali pieśni na swoją cześć (calendae - początek miesiąca). Z biegiem czasu pieśni te przybrały charakter religijny znany po dziś dzień. Do najbardziej znanych kolęd należą : Bóg się rodzi, Wśród Nocnej Ciszy, Cicha Noc, Dzisiaj w Betlejem, Jezus Malusieńki, Lulajże Jezuniu, Pójdźmy wszyscy do stajenki.
Wśród nocnej ciszy
Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi
Wstańcie pasterze Bóg się wam rodzi
Czym prędzej się wybierajcie
Do Betlejem pospieszajcie
Przywitać Pana
Poszli znaleźli dzieciątko w żłobie
Z wszystkimi znaki danymi sobie
Jako Bogu cześć mu dali
A witając zawołali
Z wielkiej radości
Ach witaj Zbawco z dawna żądany
Tyle tysięcy lat oglądany
Na ciebie króle prorocy
Czekali a tyś tej nocy
Nam się objawił
I my czekamy na Ciebie Pana
A skoro przyjdziesz na głos kapłana
Padniemy na twarz przed tobą
Wierząc żeś jest pod osłoną
Chleba i wina
Źródło:
http://halloween.friko.net/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz