poniedziałek, 21 grudnia 2009
BOŻE NARODZENIE
Po konkursie
poniedziałek, 14 grudnia 2009
Konkurs rozstrzygnięty
Z przyjemnością pragnę poinformować, że został rozstrzygnięty konkurs na "Najpiekniejszy list" ogłoszony przez GiPBP w Rzeczniowie.
W konkursie tym z PSP im. JPII w Grabowcu udział wzięło 8 uczniów.
I miejsce: Sebastian Nowakowski
II miejsce: Wiktoria Pastuszka
III miejsce: Daniel Miłek
Pozostali uczestnicy: Marta Lorek, Kinga Fabiszewska, Anna Zaborowska, Anna Kaczor, Patrycja Polak otrzymali dyplomy i drobne upominki.
Składam serdeczne podziękowania dla p. Marzeny Miłek-Dzik za przygotowanie uczniów do konkursu.
Wszystkim serdecznie dziękuję i gratuluję.
środa, 2 grudnia 2009
Dzień Wolontariusza
5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.
W Polsce to święto obchodzi prawie 7 milionów Polaków, którzy w tym roku poświęcili swój czas na pracę społeczną. Liczba wolontariuszy w Polsce ciągle się powiększa. Jest ich dzisiaj dwa razy więcej niż w 2001 roku.
Wszystkim wolontariuszom składam serdeczne życzenia.
środa, 25 listopada 2009
Andrzejki
Andrzejki - Dzień Świętego Andrzeja Apostoła, najhuczniej świętowany w Szkocji, w kraju, którego Św. Andrzej jest patronem. W Polsce w wigilie tego dnia , lub w tym dniu w zależności od regionu, wróży się przyszłość, szczególnie matrymonialną.Święty Andrzej Apostoł był bratem Św. Piotra, uczniem Jana Chrzciciela, prowadził działalność misjonarską nad Morzem Czarnym. Zginął ukrzyżowany na Peleponezie w mieście Patras 30 listopada 30 roku na krzyżu w kształcie litery X (stąd nazwa Krzyż Świętego Andrzeja). Jest patronem Szkocji i Rosji. Zwyczaje i Wróżby Andrzejkowe. Do najbardziej znanych wróżb andrzejkowych należy oczywiście lanie roztopionego wosku na wodę. Wosk można lać bezpośrednio lub przez dziurkę np. w kluczu. Na podstawie kształtu woskowej figurki lub kształtu cienia rzucanego przez nią przewidujemy przyszłośc lejącego.Większość wróżb Andrzejkowych ma na celu przepowiedzenie, która z panien pierwsza wyjdzie za mąż.
Ale Andrzejki to nie tylko wróżby, w niektórych rejonach kraju np. na rzeszowszczyźnie wierzono, że w tą noc schodzą na ziemię dusze potępieńców. W celu ich odstraszenia rozpalano niewielkie ogniska tzw. "ognie Świętego Andrzeja"
Przysłowia
1. Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
2. Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.
3. Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.
4. Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.
5. Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.
6. Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście.
Źródło:
http://andrzejki.friko.net/
środa, 18 listopada 2009
KONKURS PLASTYCZNY
„Ilustracja do ulubionej baśni braci Grimm”
Prace wykonane dowolną techniką należy składać w bibliotece
Zapraszam wszystkich chętnych do udziału.
Wilhelm Karl Grimm: niemiecki pisarz, językoznawca, badacz starożytności. Na podstawie wieloletnich badań podań, mitów i opowieści ludowych wraz z bratem opracowali zbiór baśni, które stały się klasyką, przetłumaczoną na wiele języków.
wtorek, 10 listopada 2009
11 LISTOPADA
środa, 4 listopada 2009
Polecam
O tym, gdzie jest miejsce kobiet w społeczeństwach islamskich, tczewianka Izabela Chojnacka przekonała się na własnej skórze.
"Kosowo, fascynujące, niezależne, zbuntowane… Kiedy w Walentynki 2000 roku przekraczałam granicę, nie miałam pojęcia, że wkraczam w głąb kipiącego „kotła bałkańskiego”. Jeszcze ziemia miała kolor i zapach krwi… Trzy lata żyłam wśród ludzi, których celem życiowym było dążenie do uzyskania niepodległości, ale jednocześnie emigrowali masowo tam, gdzie czekało na nich „lepsze życie”. Tam na świat przyszła moja córka, tam przeżyłam swoją gehennę, tam słowo WOLNOŚĆ stało się dla mnie tylko słowem… "
wtorek, 3 listopada 2009
Warto przeczytać
wtorek, 27 października 2009
1 - 2 LISTOPADA
(łac. Festum omnium sanctorum ) święto na cześć chrześcijańskich świętych obchodzone 1 listopada. Od 610 do 731 roku naszej ery święto to obchodzono 1 maja, dopiero Papież Grzegorz III, w 731 roku, przeniósł to święto na 1 listopada. Dzień Wszystkich Świętych jest często mylony z następnym (2 listopada) tzw. Dzień Zaduszny (dniem wspominania zmarłych) i dlatego w tym dniu przyjęło się czczenie zmarłych i chodzenie na groby.
Każdy chciałby spędzić te święta przy mogiłach najbliższych. Jest to dobry moment na refleksje, także nad własnym życiem , nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Jest to okazja do wspomnień, do dzielenia się troskami, kłopotami i radością.
Zaduszki (wspominanie zmarłych) - współczesny odpowiednik pogańskiego święta Dziadów i tradycyjna nazwa katolickiego wspomnienia wiernych zmarłych. Przypada ono 2 listopada, po dniu Wszystkich Świętych.
W Zaduszki odwiedza się cmentarze, groby zmarłych z rodziny i uczestniczy się w mszach, modląc się w intencji zmarłych. Tego dnia istnieje tradycja zapalania świeczek czy zniczy na grobach zmarłych oraz składania kwiatów, wieńców lub też innego typu ozdób mających być symbolem pamięci o tychże zmarłych. Tradycja stawiania zniczy na grobach wywodzi się z dawnego pogańskiego zwyczaju rozpalania ognisk na mogiłach, wierzono bowiem, że ogrzeją one błąkające się po ziemi dusze.
poniedziałek, 19 października 2009
80 urodziny Wandy Chotomskiej
26 października swoje urodziny będzie obchodzić Wanda Chotomska autorka ponad 200 utworów dla dzieci i młodzieży, scenariuszy bajek muzycznych i filmowych oraz bajki telewizyjnej "JACEK I AGATKA"
Z okazji tak ważnego wydarzenia zapraszam do biblioteki celem obejrzenia wystawki książek Wandy Chotomskiej i głośnego czytania jej utworów.
czwartek, 24 września 2009
DZIEŃ CHŁOPAKA - 30 WRZEŚNIA
ŹRÓDŁO:
http://halloween.friko.net/dzien-chlopaka.html
http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://www.zss105.neostrada.pl
Najserdeczniejsze życzenia wszystkim mężczyznom i tym małym i tym dużym, szczęścia, zdrowia, miłości, radości.
wtorek, 8 września 2009
czwartek, 3 września 2009
DOŻYNKI 2009 W GRABOWCU
PROGRAM UROCZYSTOŚCI DOŻYNKOWYCH
11.45 - Zbiórka delegacji z wieńcami dożynkowymi przed Kościołem pw. Św. Mikołaja w Grabowcu
12.00 - Uroczysta Msza Św. - poświęcenie wieńców i chleba
13.00 - Korowód dożynkowy - przejście na plac PSP im. JP II w Grabowcu
13.45 - Oficjalne otwarcie Dożynek Powiatowo-Gminnych i powitanie gości: uroczyste przekazanie chleba, wystąpienia okolicznościowe, prezentacja wieńców dożynkowych
16.00 - Występ młodzieży z terenu Gminy Rzeczniów: "Ognisko artystyczne - z instrumentem za pan brat"
16.30 - Od Opoczna - Bogdan Lipski - solista Zespołu Piśni i Tańca "Tramblanka"
17.30 - Kabaret Genowefa Pigwa
18.30 - Występ zespołu "Gipsy Girls"
19.30 - 23.00 - Zabawa taneczna z zespołem K2
Podczas imprezy odbędzie się licytacja wyrobów rękodzielniczych wykonanych przez osoby niepełnosprawne z terenu powiatu lipskiego i zbiórka pieniędzy na zakup aparatu ECHO SERCA dla Szpitala Powiatowego w Lipsku.
czwartek, 27 sierpnia 2009
Tuż, tuż...
W wakacje byłeś wyspany, wolny
Życzę wam wszystkim na początek roku szkolnego szóstek i piątek !
piątek, 3 lipca 2009
Wakacje!!!
http://images.google.pl/
wtorek, 23 czerwca 2009
Dzień Ojca
Pierwszy raz Dzień Ojca obchodzili mieszkańcy miejscowości Spokane w USA 19 czerwca 1910. Z inicjatywą tego święta wystąpiła mieszkanka tej miejscowości, Sonora Louise Smart Dodd, która w ten sposób chciała oddać hołd swojemu ojcu, którego uważała za niezwykłego człowieka (po śmierci żony sam wychował sześcioro dzieci).
Prezydent USA Calvin Coolidge zaakceptował to święto w 1924, a w 1966 prezydent Lyndon Johnson ustalił datę obchodów w Stanach Zjednoczonych na trzecią niedzielę czerwca.
W różnych krajach świata odbywa się w różnych terminach, ale w wielu z nich (m.in. w Wielkiej Brytanii) przyjęto termin identyczny jak w USA (trzecia niedziela czerwca). W Polsce, na przykład, święto to (po raz pierwszy obchodzone w 1965) przypada na 23 czerwca każdego roku, w innych krajach katolickich (np. we Włoszech i Hiszpanii) 19 marca(dzień św. Józefa), na Litwie w pierwszą niedzielę czerwca, w Austrii – w drugą niedzielę czerwca, a w Niemczech – w dniu wniebowstąpienia Jezusa, który przypada na 39. dzień po Niedzieli Wielkanocnej (40. dnia licząc wraz z tą niedzielą).
Najpopularniejszym dniem, w którym obchodzi się Dzień Taty na świecie, jest trzeci czwartek czerwca. W tym dniu Dzień Ojca obchodzony jest m.in. w Argentynie, Bułgarii, Kanadzie, Chile, Chinach, Czechach, na Węgrzech, Japonii, Meksyku, Holandii, Peru, na Filipinach, w Szwajcarii, w Turcji, Wielkiej Brytanii, na Ukrainie i w Stanach Zjednoczonych.
W 2009 roku trzeci czwartek czerwca wypada 23., więc w Polsce będziemy obchodzić Dzień Taty tego samego dnia co w większości krajów świata.
Tago samego dnia co w Polsce, to jest 23 czerwca, Dzień Ojca obchodzony jest także w Nikaragui i Ugandzie.
http://halloween.friko.net/dzien-ojca.html
poniedziałek, 22 czerwca 2009
Prace konkursowe - limeryki
Znajduje się miejscowość Wólka Modrzejowa.
Obiektów ciekawych w Wólce jest kilka,
Z których dumna niejedna rodzinka.
Każda inna wieś się przy niej chowa.
(Martyna Lewandowska)
Przyroda swoją nas zachwyca.
Tu są widoki na lasy i pola.
Jesienią pachnie zaorana rola.
Ciężka tu rolników dola
(Magda Rynio)
W których zawsze radość i miłość rozbrzmiewa.
Zieleń, błękit trochę różu,
Jest też tutaj dużo kurzu.
Rosną tutaj piękne drzewa, w których jakiś ptaszek śpiewa.
(Daniel Miłek)
Postanowiła upiec makowca
Tak się pracą przejęła,
Że ciasta z pieca nie wyjęła
W ten sposób zrobiła z „makiem figowca”.
(Piotr Dziura)
Kupił sobie wrotki
Codziennie jeździł po asfalcie
Nie wiem czemu, zawsze w grubym palcie
Jak się okazało reklamował firmę „Ciepłe Kotki”
(Tomasz Wróbel)
piątek, 19 czerwca 2009
Limeryk - podsumowanie
pt: "Powiedz Mamie, powiedz Tacie limeryk napisz bracie" .
W tym konkursie dyplomem i książką nagrodzeni zostali:
Gratuluję.
"Skąd te nazwy" - rozdanie nagród
Patrycja Polak kl. III
Daniel Miłek kl. V
Gratuluję i dziękuję za udział.
Roczne podsumowania
Na zakończenie roku szkolnego 2008/2009 w bibliotece również dokonano podsumowania osiągnięć uczniów w zakresie czytelnictwa.
Nagrodę książkową i dyplom "Super czytelnika" otrzymali:
Katarzyna Nowakowska kl. II
Dominik Nowakowski kl. IV
Gratuluję i zachęcam do przyjemnego spędzenia wakacji również z książką.
Książka wśród przedszkolaków
Przedszkolaki wykazujące ogromne zainteresowanie książką na zakończenie roku szkolnego 2008/2009 otrzymały
dyplomy "Super czytelnika":
Izabela Zaborowska
Cyprian Piątek
Patryk Majewski
Milena Szust
Wiktor Borcuch
Wiktor Niewadzi
Gratuluję i dziękuję.
poniedziałek, 15 czerwca 2009
Warto przeczytać
poniedziałek, 8 czerwca 2009
Spotkanie czytelnicze z III klasą
wtorek, 2 czerwca 2009
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
· buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem
· zapewnia emocjonalny rozwój dziecka
· rozwija język, pamięć i wyobraźnię
· uczy myślenia, poprawia koncentrację
· wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka
· poszerza wiedzę ogólną
· ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole
· uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu
· zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów
· chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury
· kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie
Dlatego
CZYTAJ DZIECKU 20 MINUT DZIENNIE. CODZIENNIE!
poniedziałek, 1 czerwca 2009
Spotkanie z Zenonem Gierałą
sobota, 30 maja 2009
DZIEŃ DZIECKA
wtorek, 26 maja 2009
DZIEŃ MATKI
DO MATKI
piątek, 15 maja 2009
Wycieczka przedszkolaków
Na zakończenie Tygodnia Bibliotek 15 maja odbyła się wycieczka przedszkolaków z PSP w Grabowcu, NSP w Pasztowej Woli, NSP w Rzechowie-Podkońcach do Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rzeczniowie.
Dzieci zapoznały się z biblioteką oraz poznały etapy powstawania książki. Bardzo zainteresowały je przesuwane regały.
Każde dziecko na zakończenie otrzymało skromny upominek.