Witam na stronie Biblioteki Publicznej w Grabowcu.
Czekają tu na Was Drodzy Czytelnicy ciekawe nowości wydawnicze, czasopisma oraz konkursy i spotkania czytelnicze.

Można również skorzystać z darmowego Internetu, skanera oraz usługi drukowania, ksero i faksu.
Zapraszam do odwiedzenia.

INFORMACJA:

środa, 29 kwietnia 2009

Trylogia Paulliny Simons


Paullina Simons urodziła się w Leningradzie (ZSRR) w 1963 r. Kiedy miała 10 lat wyemigrowała razem z rodziną do Stanów Zjednoczonych. Wnuczka emigrantów z Rosji Sowieckiej, którzy przeżyli tam wojnę, zna zatem realia i okrucieństwo tamtych czasów.
Napisała:
"Czerwone liście"
"Dziewczyna na Times Square"
"Jedenaście godzin"
"Jeździec miedziany"
"Ogród letni"
"Tatiana i Aleksander"
"Tully"
"Przepisy Tatiany"
Pierwsza część trylogii, "Jeździec miedziany" zawiera transpozycję myśli Borysa Pasternaka z "Doktora Żywago", głoszącej, że system totalitarny pozbawia jednostkę tego, co dla niej najcenniejsze - prywatności.
Historia wielkiej namiętności szukającej spełnienia w nieludzkich warunkach systemu totalitarnego. Wojna i miłość, bohaterowie i zdrajcy, fascynujące postaci i ich losy, które zostają w pamięci na długo po przeczytaniu książki.
Druga część kochanej przez czytelniczki trylogii zaczyna się w Bostonie w 1930 roku. Rodzina Barringtonów, zaślepiona ideami komunizmu, przenosi się do wymarzonego ZSRR, nie wiedząc, jaka gehenna czeka ją pod rządami Stalina. Rodzice Aleksandra giną w więzieniu, pozostawiając go na łasce losu. Gdy ten dorośnie, pokocha młodą pielęgniarkę, Tatianę... Tak zaczyna się wielka miłość.
Ostatnia część trylogii i miłości, nadziei i poświęceniuJest rok 1946. Tatiana i Aleksander chcą wreszcie żyć jak normalna rodzina. Bardzo kochają swego małego synka Anthony’ego, lecz nie potrafią cieszyć się sobą. Przytłoczeni bagażem tragicznych wspomnień, przemierzają Amerykę mieszkalnym samochodem, uciekając przed demonami przeszłości i przed tym, co znów gotuje im los. Po „gorącej wojnie” zaczyna się bowiem „zimna” i o Aleksandra, jeszcze niedawno radzieckiego oficera, pytają już w Waszyngtonie.
Gorąco zachęcam do lektury w majowe dni wolne od pracy.

3 Maja



3 Maja Święto Konstytucji - Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Wielki w maju 1791 roku i była to pierwsza w Europie a druga na świecie (po amerykańskiej) uchwalona konstytucja. Dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1971 roku. Ponownie, po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, 3 maja został uznany za święto państwowe na mocy uchwały Sejmu z dnia 29 kwietnia 1919 roku. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze aż do roku 1990 kiedy to ,6 kwietnia, Sejm ponownie przywrócił to święto.
Historia
W XVIIw, po latach świetności Państwa Polskiego, Rzeczpospolita chyli się ku upadkowi. W 1767 roku tzw. Sejm Repniowski podejmuje uchwały, których gwarantem staje się caryca Rosji Katarzyna II. Od tego czasu Polska staje się silnie zależna od sąsiada. Doprowadza to do kryzysu państwowości m.in wojny domowej wywołanej przez konfederatów barskich niegodzących się na protektorat Rosji, porwania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego a w końcu, w 1772 roku, do I. rozbioru Polski.Konieczność ratowania świetności Rzeczypospolitej była nieunikniona. Przeprowadzono reformy gospodarcze, monetarne, kulturalne, częściowo zniesiono pańszczyznę, wprowadzono cło generalne, zakładano wiele fabryk, manufaktur i kompnii handlowych. W 1788 roku, za zgodą Rosji, powołany został tzw. Sejm Wielki był to początek reformy ustrojowej, której ukoronowaniem miała być Konstytucja 3 Maja.3 Maja 1791 roku ok. godziny 11 Sejm Wielki rozpoczął obrady aby po siedmiu godzinach ogłosić drugą na świecie konstytucje. Termin obrad był o tyle korzystny, że część posłów opozycji wypoczywała jeszcze po świętach. Zdecydowano się, mimo protestów, zignorować konieczność głosowania przez ponad połowę posłów oraz konieczność wcześniejszego ogłoszenia projektu ustawy. Dzięki tym, niewątpliwie nie do końca zgodnym z prawem, zabiegom o godzinie 18 udało się uchwalić i podpisać 3 majową Ustawę Rządową.

poniedziałek, 27 kwietnia 2009

Po konkursie

Oto grupa przedszkolaków wraz z wychowawczynią po konkursie: zgaduj - zgadula, pt.: "Książka moim przyjacielem".
Każdy uczestnik za prawidłową odpowiedź na pytanie otrzymywał zakładkę - pocztówkę. Na koniec wszyscy otrzymali dyplom za udział w konkursie oraz małe co nieco.

Bardzo miłą dla mnie niespodzianką było wykonanie przez przedszkolaków piosenki, pt.: "W bibliotece".

Dziękuję za udział i zapraszam do uczestnictwa w kolejnych konkursach.

środa, 22 kwietnia 2009

Warto przeczytać


"Saszeńka" to opowieść o trzech pokoleniach kobiet rosyjskich: od czasów ostatniego cara, poprzez okres stalinowski, po dzisiejszą Moskwę. Opowiada o lekkomyślnej miłości kobiety do mężczyzny i bezgranicznej miłości matki do dzieci, okrutnej śmierci i tajemnicach, które kryje przeszłość. O zwyczajnej rodzinie żyjącej w niezwykłych czasach. Jej osią jest szaleńczy romans, który trwa tylko kilkanaście dni, ale zmienia całe życie bohaterów. Jeszcze po dziesięcioleciach miłość trwa, ale trwa też nienawiść, cierpienie i przemoc.
Simon Montefiore, brytyjski historyk i pisarz. Jego książki: Potiomkin: książe książąt, Stalin: dwór czerwonego cara, Stalin: młode lata despoty stały się bestsellerami w wielu krajach.. Do zainteresowania się Rosją i jej historią skłoniły Montefiorego losy jego przodków, którzy uciekli z carskiej Rosji na przełomie XIX i XX wieku.
Serdecznie zapraszam do lektury.

wtorek, 21 kwietnia 2009

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich


23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964 tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę.
W roku 2009, po raz trzeci, będziemy go obchodzić również w Polsce.
W takim dniu zachęcam do odwiedzenia biblioteki i wyszukania dla siebie interesującej lektury.

poniedziałek, 20 kwietnia 2009

KONKURS


Z okazji DNIA KSIĄŻKI 23 kwietnia (czwartek) odbędzie się w bibliotece

konkurs 'zgaduj - zgadula'

pt.: "KSIĄŻKA MOIM PRZYJACIELEM"

dla grupy przedszkolaków.


Na zwycięzców czekają niespodzianki.

niedziela, 19 kwietnia 2009

DZIEŃ ZIEMI - 22 KWIETNIA


Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi, to nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje.

Dzień Ziemi
obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na Półkuli Północnej oraz w dniu równonocy jesiennej na Półkuli Południowej. Oba te dni wyróżniają się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii.

Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił
John McConnell, na konferencji UNESCO,
dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r.

Pierwsze obchody w Polsce odbyły się w roku 1990. Dzięki przywróconej Polakom wolności, organizacje pozarządowe promujące postawy ekologiczne mogły żywo włączyć się w międzynarodowe obchody Dnia Ziemi. W Polsce bardziej popularna stała się data 22 kwietnia ze względu na kapryśną aurę, która często zniechęcała w marcu do udziału w imprezach plenerowych.

środa, 15 kwietnia 2009

Już tylko miesiąc


14 maja w ramach TYGODNIA BIBLIOTEK w bibliotece odbędzie się spotkanie z ZENONEM GIERAŁĄ autorem książek na stałe mieszkającym w Radomiu.
Napisał między innnymi takie książki:

BAŚNIE I LEGENDY ZIEMI RADOMSKIEJ,
CZTERY PORY ROKU
OD KUSAKÓW DO SZCZODRAKÓW
TROPICIEL DINOZAURÓW

Chętnych serdecznie zapraszam na spotkanie autorskie.

środa, 8 kwietnia 2009

WESOŁEGO ALLELUJA


Z okazji zbliżających się ŚWIĄT WIELKANOCNYCHY pragnę wszystkim czytelnikom, sprzymierzeńcom biblioteki i odwiedzającym bloga złożyć życzenia zdrowych, pogodnych, radosnych świąt, odpoczynku w gronie rodzinnym
oraz

Kolorowych jajeczek,
Wacianych owieczek,
Rozkicanych króliczków,
Pyszności w koszyczku!
A przede wszystkim
Udanego uciekania
W dniu "wielkiego lania".

poniedziałek, 6 kwietnia 2009

WIELKANOC


WIELKANOC (Pascha) - to jedno z najważniejszych, najstarszych świąt chrześcijańskich upamiętniających śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający ją tydzień, stanowiący okres wspomnienia najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany WIELKIM TYGODNIEM. Ostatnie trzy dni tego tygodnia: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota znane są jako TRIDUUM PASCHALNE (Triduum Sacrum). Wielka Niedziela jest pamiątką zmartwychwstania Chrystusa, obchodzona bardzo uroczyście.
Święto ruchome. Obchodzone jest w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni.

Symbole i ozdoby Wielkanocne.
Najbardziej znane symbole Wielkanocne to oczywiście jajka (pisanki i kraszanki), cukrowy baranek i zajączek, rzeżucha.


Zwyczaje i tradycje Wielkanocne.
Wielkanoc to prawdopodobnie święta, z którymi związana jest największa ilość zwyczajów i tradycji. Jest to malowanie i święcenie jajek (pisanki, kraszanki), dzielenie się jajkiem, śniadanie wielkanocne, rękawka, śmigus-dyngus, wieszanie Judasza itp.


Potrawy Wielkanocne.
Jako, że Święta Wielkiejnocy są świętami wesołymi oraz kończą Wielki Post na stołach dominuje przepych. Jemy wszelkiego rodzaju mięsa, wędliny i ciasta - baby, mazurki, makowce, faszerowane jajka itp. Kuchnia staropolska obfituje w wykwintne potrawy takie jak: żur wielkanocny, barszcz, kaczka faszerowana, sałatki itp.

czwartek, 2 kwietnia 2009

Trzymamy kciuki

Dziś 2 kwietnia szóstoklasiści piszą sprawdzian podsumowujący wiedzę zdobytą w ciągu sześciu lat.

W tym dniu życzymy im opanowania stresu, skupienia się nad testami, świeżych jak wiosna umysłów, a przede wszystkim połamania piór.

POWODZENIA!!!

środa, 1 kwietnia 2009

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci




2 KWIETNIA na całym świecie jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto zostało ustanowione w 1967 roku. Jest obchodzone w rocznicę urodzin duńskiego, największego światowego bajkopisarza HANSA CHRISTIANA ANDERSENA.
Każdorazowo święto jest obchodzone pod innym hasłem, jak też organizuje je inne państwo. Nasz kraj miał ten zaszczyt w 1979 roku.
Jego bajki znane są na całym świecie, raz przeczytane zapadają głęboko w pamięci i zostają przez całe życie.
Najważniejsze jest jednak to, że czytanie dziecku od najmłodszych lat rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga zrozumieć siebie i innych.

Zapraszam do biblioteki na spotkanie z ciekawą książką dla dzieci.
PS
Informacje są prawdziwe mimo iż pisane 1 kwietnia. To nie jest prima aprilis.