Witam na stronie Biblioteki Publicznej w Grabowcu.
Czekają tu na Was Drodzy Czytelnicy ciekawe nowości wydawnicze, czasopisma oraz konkursy i spotkania czytelnicze.

Można również skorzystać z darmowego Internetu, skanera oraz usługi drukowania, ksero i faksu.
Zapraszam do odwiedzenia.

INFORMACJA:

niedziela, 24 marca 2019

Premiera "Nasego godanio" za nami

18 marca 2019 r. w „Kinie za Rogiem” w Rzeczniowie odbyła się premiera książki pt. Nase godanie. Język mieszkańców Podkońc i okolic autorstwa Marioli Kruk. Organizatorem spotkania była Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rzeczniowie.

Na spotkanie licznie przybyli zaproszeni goście, mieszkańcy gminy Rzeczniów – w tym oczywiście Podkońc, bliscy autorki, m.in. przedstawiciele środowiska bibliotekarskiego oraz nauczycielskiego, a także przedstawiciele władz: Karol Burek – Wójt Gminy Rzeczniów oraz Maria Węgrzecka – Wicestarosta Powiatu Lipskiego. Całość spotkania poprowadziła Krystyna Wójtowicz – Dyrektor Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rzeczniowie.

Książka Nase godanie. Język mieszkańców Podkońc i okolic jest owocem pracy Marioli Kruk – rodowitej mieszkanki Podkońc i miłośniczki tej miejscowości. Mariola Kruk jest także autorką bloga podkonce.blogspot.com, bibliotekarką oraz animatorką społeczną. Interesuje się historią, tradycją, ginącymi zawodami wsi ze szczególnym uwzględnieniem swojej rodzinnej miejscowości. Aby ocalić wspaniałe historie przechowywane w pamięci mieszkańców przeprowadza wywiady, zbiera stare fotografie dotyczące ludzi, historii, wydarzeń. Dokumentuje również bieżące wydarzenia.

Nase godanie dotyczy języka gwarowego mieszkańców Podkońc i okolic, pokazuje również różne elementy życia dawnych lat. Główny trzon książki stanowi spis wyrazów i wyrażeń gwarowych oraz potocznych wraz z wybranymi przykładami ich użycia. Pojawiły się tutaj także formy niektórych imion męskich i żeńskich, używanych dawniej i obecnie, a także nazwy żon tworzone od imienia męża (nie było Florentyny, Heleny a Jankowo, Pieczkowo). Znajduje się tutaj wykaz nazw miejscowości na terenie gminy Rzeczniów wraz z nazwami zwyczajowymi lasów, łąk, pól, stawów, mokradeł, pastwisk oraz dróg i dróżek. Wiele tych nazw nie ma już swych fizycznych odpowiedników. Niektóre wyszły z powszechnego użycia, a część zmieniła brzmienie.

Publikację urozmaicają fotografie autorstwa Marioli Kruk, przedstawiające wizualizację niektórych haseł słownikowych. Pojawia się także dialog w gwarze, którego bohaterkami są Wichta i Jankowo.

Opracowanie wzbogaca tekst dr Moniki Kresy z Zakładu Historii Języka Polskiego i Dialektologii Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

środa, 20 marca 2019

„Nase godanie. Język mieszkańców Podkońc i okolic” – ogólne informacje o książce

Tytuł książki: Nase godanie. Język mieszkańców Podkońc i okolic
Autor książki: Mariola Kruk
Autor wstępu i konsultant naukowy:
dr Monika Kresa z Zakładu Historii Języka Polskiego i Dialektologii Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego
Wydawnictwo
Kurza Stopka
Liczba stron książki:
96 (w tym 16 s. fotografii)
Oprawa
twarda
Premiera książki:
18.03.2019 r.


 
 
Publikacja powstała z zamiarem ocalenia od zapomnienia języka regionalnego – gwary. „Godania”, które jest wspomnieniem beztroskiego dzieciństwa, podróżą w przeszłość, wzbogaceniem wiedzy o języku mieszkańców Podkońc i najbliższych wsi oraz ich lokalnym dziedzictwem kulturowym.

„Wykorzystując swoją pasję dokumentowania różnych wydarzeń historycznych i kulturalnych, zwyczajów oraz tradycji moich rodzinnych Podkońc, niemal 15 lat temu zaczęłam spisywać zasłyszane w czasie rozmów z mieszkańcami wsi wyrazy oraz powiedzenia gwarowe” – wyjaśnia Mariola Kruk, autorka książki. – „To dzięki nim z każdym rokiem zbiór stawał się bogatszy. Wielu z tych ludzi odeszło. Ich codzienna mowa znacznie różniła się od tej, jaką można usłyszeć obecnie wśród średniego i młodego pokolenia mieszkańców, choć niewątpliwie oddziałuje nadal na używany przez nich współczesny język potoczny. Mam nadzieję, że moja praca przyczyni się do wzbogacenia wiedzy o języku mieszkańców Podkońc i najbliższych wsi, ich lokalnym dziedzictwie kulturowym oraz zainspiruje do powrotów do krainy własnego dzieciństwa.”

W „Nasym godaniu” główny trzon stanowi spis wyrazów i wyrażeń gwarowych oraz potocznych wraz z wybranymi przykładami ich użycia. Pojawiły się tutaj również formy niektórych imion męskich i żeńskich, używanych dawniej i obecnie, a także nazwy żon tworzone od imienia męża (nie było Florentyny, Heleny a Jankowo, Pieczkowo). Znajduje się tutaj także wykaz nazw miejscowości na terenie gminy Rzeczniów wraz z nazwami zwyczajowymi lasów, łąk, pól, stawów, mokradeł, pastwisk oraz dróg i dróżek. Wiele tych nazw nie ma już swych fizycznych odpowiedników. Niektóre wyszły z powszechnego użycia, a część zmieniła brzmienie.

Publikację wzbogacają fotografie autorstwa Marioli Kruk, przedstawiające wizualizację niektórych haseł słownikowych. Pojawia się też dialog w gwarze, którego bohaterkami są Wichta i Jankowo. Autorką dialogu również jest Mariola Kruk.

Opracowanie wzbogaca także tekst dr Moniki Kresy z Zakładu Historii Języka Polskiego i Dialektologii Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Podkońce, to wieś położona w gminie Rzeczniów, w powiecie lipskim, w województwie mazowieckim. Najbliższe miasta to: Iłża, Lipsko, Ostrowiec Świętokrzyski, Radom i Starachowice.

Mariola Kruk jest rodowitą mieszkanką Podkońc i miłośniczką tej miejscowości. Jest autorką bloga podkonce.blogspot.com, autorką i współautorką wielu publikacji dotyczących jej rodzinnych stron oraz animatorką społeczną. Jest również bibliotekarką w Gminnej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rzeczniowie – Filia w Grabowcu. Absolwentką Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Zdobywczynią tytułu „Najaktywniejszej Liderki Wiejskiej Województwa Mazowieckiego 2017”. Interesuje się historią, tradycją, ginącymi zawodami wsi ze szczególnym uwzględnieniem swojej rodzinnej miejscowości. Aby ocalić wspaniałe historie przechowywane w pamięci mieszkańców przeprowadza wywiady, zbiera stare fotografie dotyczące ludzi, historii, wydarzeń. Dokumentuje również bieżące wydarzenia, dlatego najczęściej można spotkać ją z aparatem fotograficznym w ręku.

czwartek, 7 marca 2019

Szkolenie dla Bibliotekarzy Powiatu Lipskiego

Wczoraj w Gminnej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rzeczniowie odbyło się szkolenie dla Bibliotekarzy Powiatu Lipskiego, które prowadził m.in. Pan Zbigniew Trysiński, Patrycja Juszczyk, kierownik Biblioteki w Chotczy.
Natomiast podsumowania ubiegłego roku dokonała Krystyna Wójtowicz, dyrektor  GiPBP i Marzena Wójcik, instruktor.




Foto: fanpage GiPBP w Rzeczniowie

poniedziałek, 4 marca 2019

10 lat bloga biblioteki

Dziś mija już 10 lat powstania bloga biblioteki.
Wtedy to (4 marca 2009 r.) wpisany został pierwszy post.